• ساعت : ۱۱:۱۰:۱۶
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۱/۰۴ 
همت همگانی و تحقق شهر عاری از پسماند
همت همگانی و تحقق شهر عاری از پسماند

▫️متاسفانه امروزه بحران ریختن پسماند در طبیعت و سطح شهر به یک پدیده تبدیل شده است و برای پرهیز از نریختن پسماند راهکارهای بسیاری داده شده است ولی متاسفانه  تعدادی از همشهریان توجهی به این امر نمی‌کنند.

▫️گسترش جوامع بشری با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی سبب شده افراد بسیاری در کنار هم جمع شوند و زندگی گروهی را در یک شهر آغاز کنند; گفتنی است این مسئله مستلزم رعایت بسیاری از قوانین و اصول شهرنشینی را در پی دارد.

▫️پرهیز از ریختن زباله در معابر و خیابان‌ های سطح شهر ، رودخانه‌ و پارک ها از جمله قوانین مدنظر در یک جامعه است که متاسفانه کم‌تر کسی به آن‌ها توجه می‌کند.

▫️زمانی که سخن از فرهنگ به میان می آید; افراد به فرهنگ شهر نشینی خود می‌بالند اما دریغ از آن که خود در حال نابودی و به فراموشی سپردن آن فرهنگ هستند.

▫️داشتن فرهنگ چندین هزار ساله به تنهایی برای یک کشور و قوم کافی نیست زیرا با توجه به شرایط می‌توان دریافت که در عمل به رعایت چنین موضوع کوچکی لنگ می‌زنند و همان‌قدر که پسماند را بی ارزش می‌شماریم, ریختن زباله را هم بی اهمیت جلوه می‌دهیم;  به گونه‌ای که در بیشتر مواقع شاهد صحنه هایی همچون پرتاب شدن زباله از داخل ماشین به بیرون، انداختن زباله در یک قدمی سطل زباله‌ها و موارد زیاد در سطح شهر هستیم.

▫️ریختن زباله و سطل زباله در کوچه و معابر سطح شهر شاید نشان از فقر فرهنگی باشد; اما مگر می‌شود مردمانی که در سرتاسر جهان از فرهنگ، تمیزی شهر و دیارشان سخن گفته می‌شود به رعایت چنین موضوع مهمی اهمیت ندهند؟

▫️در بسیاری از کشورها برای ریختن زباله مبالغ زیادی جریمه اعمال می شود و مردم این امر را رعایت می‌نمایند تا هم جریمه نشوند و هم از چهره زیبای شهر حفاظت نمایند; پس باید نریختن زباله در سطح شهر آن را به یک فرهنگ تبدیل کرده تا فرزندان آینده از نبود هوای پاک و محیط زیبا رنج نبرند.

▫️در آخر از مردم فرهنگ دوست مهاباد که همیشه در راستای ترسیم سیمایی زیبا و درخور شان و منزلت شهروندان با همکاران خدمات شهری و کارکنان شهرداری همراه و همدل بوده اند درخواست داریم ما را از راهنماییهای خود بهره مند سازند.
 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.2.0
    V5.7.2.0